Milovníci staré hudby si přišli na své s cembalem Martina Hrocha a hostů

V neděli 29. 5. 2016 se v Galerii Kaple rozezněly tóny starých italských, španělských a francouzských melodií let 1200 až 1700 a to v podání Martina Hrocha a hostů.


Podívejte se na několik fotek z této akce.

Více v tiskové zprávě:

Mimořádný hudební zážitek pro milovníky staré hudby slibuje koncert Cembalového tria Martina Hrocha a jeho hostů. Martin Hroch, špičkový cembalista, přijede do Valašského Meziříčí s Barborou Šancovou (zpěv), Richardem Závadou (loutna, theorba, barokní kytara), Zdeňkem Svozilem (fidula, barokní housle) a Anežkou Jungovou (barokní violoncello).

„Krásná hudba minulosti v podání špičkových současných interpretů nabídne možnost poznat starou hudbu v nových souvislostech a nechat se okouzlit jemným zvukem historických nástrojů v krásném prostředí meziříčské Galerie Kaple.“ říká Kristýna Žlebková, PR manažerka školy. K samotnému koncertu dále uvádí: „Cembalista Martin Hroch patří k  předním odborníkům na starou hudbou a je vyhledávaným sólistou i komorním hráčem. Jsme proto velmi rádi, že se nám podařilo pozvat jej do Valašského Meziříčí. Vystupovat bude mimo jiné také mezzosopranistka Barbora Šancová (rozená Garzinová), bývalá žákyně naší školy.“

V Galerii Kaple bude připravena ochutnávka ze starých italských, francouzských a španělských melodií let 1200 – 1700. Koncert se uskuteční v neděli 29. května v 19 hodin za podpory města Valašské Meziříčí v rámci Festivalu ZUŠ Alfréda Radoka. Vstupné dobrovolné. 

Barbora Šancová (rozená Garzinová) absolvovala naši ZUŠ Alfréda Radoka v letech 1992 - 2002 obor klavír, cembalo a zpěv. Během studia na JAMU v Brně úspěšně spolupracovala na hudebních  projektech se světové proslulými operními pěvkyněmi Dagmar Peckovou a Gabrielou Beňačkovou, v současné době zaměřuje svou interpretaci také na oblast hudby 16. -18. století a působí v několika souborech a hudebních seskupeních.

Mgr. Barbora Šancová - mezzosoprán
Od dětství se věnovala zpěvu v dětském sboru a hře na klavír na ZUŠ Alfréda Radoka ve Valašském Meziříčí. Po ukončení magisterského studia na Filozofické fakultě v Brně úspěšně vykonala konkurz do operního sboru Národního divadla Brno, kde kromě sborových partů nastudovala i sólové role: Kate Pinkerton v Pucciniho Madama Butterfly a dívku ve Figarově svatbě W. A. Mozarta. Mezi důležité mezníky patří také nastudování sóla pro alt v oratoriu Die Schöpfung Josepha Haydna ve scénickém zpracování souboru baletu a opery Národního divadla v Brně. V současné době dokončuje studia historické interpretace na Janáčkově akademii múzických umění ve třídě Ireny Troupové. Během svého studia staré hudby se zaměřila na repertoár italského raného baroka: C. Monteverdi, G. Frescobaldi, F. Cavalli. V rámci svého absolventského projektu pak interpretovala ve spolupráci se studentským barokním ansámblem virtuozní arie italských kastrátů z pera autorů Leonarda Vinciho, Nicolò Porpory, Geminiana Giacomelliho, A. Vivaldiho a dalších. Kromě italského repertoáru se věnuje interpretaci francouzských kantát a písní. V roce 2015 se stala finalistkou interpretační soutěže Czech Ensemble Baroque s arií G. F. Händela – Crude furie degl’orridi abissi z opery Xerxes.  

Martin Hroch je absolventem Konzervatoře P. J. Vejvanovského v Kroměříži a Janáčkovy Akademie múzických umění v Brně, kde studoval klavír u Aleny Vlasákové a Jana Jiraského a cembalo u Barbary Maria Willi. Zabývá se autentickou interpretací barokní hudby na oba nástroje. Své vzdělání si rozšířil v rámci řady mistrovských interpretačních kurzů pod vedením předních umělců a pedagogů: A. Vlasákové (ČR), S. Speidel (Německo), B. Glemsera (Německo), A. Delage (Francie), J. B. Christensena (Švýcarsko), M. Spanyi (Maďarsko), E. M. Pollerus (Rakousko), M. Burgue (Francie). V letech 2007, 2009, 2011 získal opakovaně stipendium Společnosti J. Brahmse v německém Baden-Badenu a byl tak pozván k prestižnímu studiu hudby v Brahmshausu. Zde se rovněž podílel na natáčení dokumentu o J. Brahmsovi pro japonskou televizi. Pro francouzský film ztvárnil roli královského cembalisty ve snímku „Muž, který se směje" a zahrál si tak po boku hereckých velikánů jako je G. Depardieu nebo E. Seigner. V roce 2008 se stal laureátem mezinárodní soutěže „International Forum – Musical Performance and Pedagogics”. Jako sólista i jako komorní hráč vystupuje s řadou orchestrů a komorních ansámblů, např. Filharmonie Brno, Moravská filharmonie Olomouc, Streicher Akademie Bozen, Filharmonie B. Martinů Zlín, Filharmonie G. Mahlera Jihlava, Janáčkův akademický orchestr, Collegium Musicum, Brno Baroque, Brno Contemporery Orchestra. Zabývá se sólovou i komorní koncertní činností. Nahrává pro rozhlas i televizi. Je členem londýnské The British Hapsichord Society (Britská cembalová společnost). Na svém kontě má také účast na prestižní mezinárodní soutěži Pražského jara. Mimo četné umělecké aktivity působí i jako pedagog a je vyhledávaným komorním hráčem a korepetitorem řady umělců. V oblasti provozovací praxe staré hudby umělecky spolupracuje s Akademií staré hudby na Masarykově univerzitě v Brně a pedagogicky působí na Hudební fakultě JAMU v Brně, kde je rovněž tajemníkem Katedry varhanní a historické interpretace. Je členem badatelského týmu mezinárodního projektu EUR-TEXT a dramaturgem koncertní řady „Bravo“. V roce 2010 se stal zakladatelem a ředitelem Mezinárodních interpretačních kurzů Zábřeh, “Hudba ve městě J. E. Welzla”, kde vede cembalovou třídu. Projektem úspěšně navazujeme na spolupráci v podzimu roku 2014 kdy vedl na naší škole workshop pro žáky, vystoupil také ve Valašském Meziříčí na koncertně v Kulturním zařízení s houslistou Václavem Hudečkem. Studoval JAMU v Brně  obor klavír u doc. Aleny Vlasákové a cembalo u prof.  Barbary Maria  Willi, na JAMU vede metodickou praxi, je zakladatelem Mezinárodních interpretačních kurzů v Zábřehu na Moravě a spolupracuje s významnými zahraničními společnostmi a institucemi.

Anežka Jungová se narodila ve Znojmě. Pochází z hudební rodiny a hře na violoncello se začala věnovat v devíti letech na ZUŠ ve Znojmě. Vystudovala konzervatoř v Brně a v současnosti dokončuje magisterské studium na JAMU u Jozefa Podhoranského. Několikrát absolvovala mezinárodní interpretační kurzy u Michaely Fukačové, ale i jiných – např. Miloslava Petráše, Václava Horáka. V roce 2009 se začala věnovat také autentické interpretaci barokní hudby a několikrát se účastnila Letní školy barokní hudby. Od roku 2014 studuje historické violoncello u Marka Štryncla. Věnuje se jak sólové, komorní i orchestrální hře, tak i pedagogické činnosti. Hru na violoncello vyučuje na ZUŠ v Letovicích a Blansku. Je členkou Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů (BROLN) a souborů Ensemble Opera Diversa, The Czech Ensemble Baroque, Brno Baroque Trio a Musica Armonia. Hostuje v divadle Husa na provázku a Národním divadle v Brně. 

Richard Závada studoval loutnu na Akademii staré hudby při FF MU v Brně ve třídě Miloslava Študenta (2004-2009), na Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Lyon ve třídě Eugena Ferrého (Francie, 2009) a od roku 2014 je student Janáčkovy akademie múzických umění v Brně ve třídě Jana Čižmáře. Zúčastnil se také řady interpretačních kurzů pod vedením zahraničních lektorů Dolores Costoyas (Argentina), Ariela Abramoviche (Španělsko), Paula Beiera (Itálie), Rolfa Lislevanda (Norsko) a Briana Wrighta (Velká Británie). Svoje hudební vzdělání začínal jako hráč na klasickou kytaru na ZUŠ Adamov u Miloslava Vávry a pokračoval soukromými hodinami u Jana Korgera (2003-2007). Na elektrickou kytaru u Oty Pinknera (2005-2008). V roce 2002-2003 docházel na soukromé hodiny zpěvu k Pavlovi Josífkovi a od roku 2005 k Haně Málkové. Od roku 2004 se věnuje hře na historické nástroje (šalmaje, dudy, nástroje loutnového typu,…). Od roku 2006 je uměleckým vedoucím skupiny Bakchus, zabývající se interpretací středověké hudby, se kterou absolvoval několik set koncertů po velké části Evropy a v Japonsku. V roce 1996 založil rockovou skupinu Kovlad, působil také ve skupině Rammstein revival Brno a hostoval v hudebních ansámblech Ghotic, Weytora, Ensemble Sarabanda, Housebroken Consort, Ensemble Musica Armonia, Westminster Opera (GB). Působil také v různých pěveckých sborech pod vedením Ivany Smolíkové, Alexandera Vacka a Lukáše Sotoláře. V roce 2006 se zúčastnil natáčení mužských sborů na CD a DVD pro americkou metalovou legendu Manowar. Jako loutnista vystupuje sólově i jako hráč continua. Založil ansámbl Capella Antiqua Brunensis (od 2011), který se zabývá interpretací barokní hudby a rekonstrukcí barokních baletů a loutnové duo Infinitas s Markem Kubátem (od 2012). Aktivně koncertuje v ČR i v zahraničí (Německo, Švýcarsko, Itálie, Francie, Rakousko, Dánsko, Slovensko, Slovinsko, Chorvatsko, Ukrajina, Polsko, Maďarsko, Japonsko). Vystupuje v divadlech v orchestru i na jevišti, např. La Dafne a Don Giovanni v Národním divadle Brno, Dido and Aeneas (Chateau de Panloy – Francie 2013), Romeo a Julie a Draci noci a spol. (sonety) – Divadlo v Celetné a Zkrocení zlé ženy – Divadlo na Vinohradech, natočení hudby k představení Tvrz (Komedie husitská) – Divadlo Bolka Polívky. Příležitostně také pracuje pro film a rozhlas – Borgia (2011, 2012, 2013), Cyril a Metoděj (ČT 2012), Die Pilgerin (2013), Marthes Geheimnis (2014), Die Puppenspieler (2015), The Musketeers (BBC 2015), Sofia (2015), reklama na Apericube (2013), scénická hudba do hry David a Bat-šeba od Torgny Lindgrena (Český rozhlas 2014) a další.