ZUŠ zanechala svá díla ve Sněhovém království 2012

Sněhové království je každoroční workshop, který se koná v krásném prostředí kolem Jurkovičových staveb na Pustevnách. Výtvarníci opracovávají ledové a sněhové kvádry a vytvářejí tak objekty současného vývarného umění, které za dobrých podmínek vydrží na Pustevnách po celou zimu.


Pro každého umělce výtvarníka je kus nezpracovaného materiálu výzvou. V hlavách se začnou rodit nápady, materiál nabírá svou novou podobu a vznikne něco krásného a originálního. Když je takovým materiálem obrovský kvádr udusaného sněhu, to pak neberou nápady konce. Právě dva sněhové bloky byly výzvou mladým umělcům z meziříčské ZUŠ, kteří dali kvádrům tvar na tradiční akci Sněhové království konající se každoročně na Pustevnách. Organizátoři akce požádali základní a umělecké školy z Valašska, aby jejich žáci zpracovali sněhové kvádry dle vlastní fantazie. Pod rukama dětí tak vznikaly na Pustevnách sochy inspirované Radegastem, kolosy z Velikonočních ostrovů či křičící lidské hlavy.

Děti z meziříčské ZUŠ vsadily na klasiku a vytvořily obří zvířata, která jsou ve sněhovém království jako doma. Vedoucí výtvarného oboru PaedDr. Leszek Wojaczek z meziříčské ZUŠ k výběru témat řekl: „Snažili jsme se najít zvířata, která jsou nám svým vzhledem sympatická, patří do zimního prostředí a zároveň jsou jejich tvary vhodné pro výtvarné zpracování“. Žáci nakonec na Pustevnách zanechali sochu sedícího ledního medvěda a tuleně. V nejprestižnější kategorii získali žáci ZUŠ Alfréda Radoka Valašské Meziříčí dvě první místa.