Pas mladého umělce

Pas mladého umělce

ZUŠ Valašské Meziříčí ve spolupráci a za podpory Nadace OKD realizuje ve školním roce 2011/2012 velký projekt s názvem Pas mladého umělce. Cílem projektu je dát dětem a rodičům možnost nahlédnout „pod pokličku“ různých uměleckých žánrů, směrů a odvětví, chceme zpřístupnit oblast, která je jistě nesmírně zajímavá, ale pro běžného diváka nedostupná. Pas mladého umělce je pomyslná legitimace, která opravňuje vlastníka k absolvování ročního zájezdového plánu:

  • 1x ročně návštěvu významné výstavy nebo vernisáže
  • 1 x ročně návštěvu koncertu vážné hudby
  • 1 x ročně návštěvu operního představení
  • 1 x ročně návštěvu činoherního představení
  • 1 x ročně návštěvu tanečního představení

                        

 

Autobus na každou akci bude vypraven a zorganizován pořadatelem. Kromě představení a akcí samotných bude vždy součástí zájezdu možnost seznámit se se zákulisím akce. Například:

  • Beseda s umělcem (malířem, sochařem, hudebníkem atd.)
  • Návštěva zkoušky na koncert
  • Návštěva zkoušky v divadle
  • Beseda s organizátorem kulturní akce
  • Prohlídka divadla nebo filharmonie

Každý „Mladý umělec“ má možnost sbírat razítka do svého pasu a na konci roku bude vyhlášena soutěž, jejíž vítěz získá „Pas mladého umělce“ na příští rok zcela zdarma.

Průvodcem dětí a rodičů na cestě bude vždy specializovaný pedagog, dohlížející na organizaci a bezpečnost akce a také další osoba – s ohledem na dané téma – která účastníky v autobuse zasvětí do problematiky, které je výjezd věnován, upozorní je, na co se mají při akci zaměřit, vysvětlí jim základní pojmy a eventuelně pustí doplňkové video.

                                       

Můžete si vybrat ze čtyř typů Pasů:

Pas mladého umělce - cena 500 Kč  – základní nabídkový balíček

Pas mladého umělce FAMILY  -  cena 1.600 Kč - cenově zvýhodněný základní nabídkový balíček pro čtyřčlennou rodinu

Pas mladého umělce GOLD – cena 3.500 Kč - obsahuje ještě k uvedenému ročnímu plánu mimořádnou návštěvu La Biennale di Venezia – celosvětovou výstavu výtvarného umění v Benátkách

BONUS Pasu Mladého umělce – cena 3.000 Kč - samostatný zájezd na La Biennale di Venezia

 

PROGRAM pro školní rok 2011/2012

Josef Bolf: Malby

18. 10.   2011, komentovaná prohlídka výstavy ve Valašském Meziříčí

La Biennale di Venezia

25. – 30. 10. 2011, bonusový zájezd na světovou výstavu do Benátek

Filharmonický koncert: Čajkovskij, Brahms

9. 12. 2011 - zájezd do Brna na koncert Brněnské filharmonie, zájedz doplněn o komentovanou prohlídku nově rekonstruované budovy brněnské Besedy

W. A. Mozart: Kouzelná flétna

5. 2. 2012, zájezd na operu Kozelná flétna v režii Davida Radoka do Národního divadla Praha, spojený s komentovanou prohlídkou historické budovy Národního divadla.

B. Lane: Divotvorný hrnec

21. 4. 2012, zájezd na muzikál do Národního divadla Moravskoslezského v  Ostravě, spojený s návštěvou Galerie v Ostravě a prohlídkou slavného obrazu od g. Klimta "Judita".                   

P. I. Čajkovskij: Labutí jezero

červen  2012, baletní představení ve Státní opeře Praha

 

Kde zakoupíte Pas:

Pas mladého umělce můžete zakoupit v období od 22. 9. do 6. 10. v ZUŠ Valašské Meziříčí, Komenského 67 každý všední den od 9 hodin do 12 hodin, v pondělí také od 13 do 17 hodin a ve čtvrtek od 13 do 15:30 v kanceláři č. 2 (přízemí vpravo).

Podrobné informace a rezervace na mailu snajdrova@zus-vm.cz nebo na čísle 731 651 363.

 

 

PROGRAM PASU MLADÉHU UMĚLCE PRO ŠKOLNÍ ROK 2011/2012:

Josef Bolf - malby

Malby Josefa Bolfa (1971) zalidňují podivné figury, napůl zvířata, napůl lidé, v nichž se komiksová stylizace setkává s všudypřítomným smutkem a zranitelností. Bolfovi hrdinové v sobě spojují infantilní zjev, nostalgii a nevysvětlitelné nutkání k sebedestrukci. Bolf vystihl jistou rozpolcenost, která není jen projevem autorovy osobní posedlosti, ale do jisté míry pojmenovává charakteristický rys doby. Bolf zachycuje svět, kde si melancholie podává ruku s neurózou. Jeho sdělení jsou pokaždé intenzivně osobní až lehce vyšinuté ať už se jedná o malby, americké retuše, kresby nebo komiks. Pojmenovává surreálné, aniž by se nechal limitovat formální stránkou surrealismu. Jeho zatím nejnovější série využívá techniku, kterou si snad každý pamatuje z hodin výtvarné výchovy. Proškrabává tuš nanesenou na vrstvě barevných voskovek. Tento postup a asociace s ním spojené ještě umocňují divákovo znepokojení. Připomínka dětství, které si mnozí idealizují a projektují do něj touhu po bezstarostnosti a bezpečí, se jeví jako kacířská v kontrastu s mnohdy neutěšenými náměty. V případě Bolfových zvířátek, připomínajících Pifa nebo postavičky ze Čtyřlístku, totiž není ve hře jen oblíbený dětský komiks, ale hodnoty, které si s dětstvím spojujeme, zejména nevinnost. Bolfovy obrazy vpouštějí do tohoto světa důvěřivé jistoty vykořeněnost, úzkost a smrt. Josef Bolf je laureátem ceny Osobnost roku 2010 na výtvarné scéně. Vítěze vybrala desetičlenná porota složená z historiků umění, kurátorů a novinářů.

 Kopie---Vystava-J.Bolfa-1.jpgVystava-J.Bolfa-1.jpgVystava-J.Bolfa-2.jpgVystava-J.Bolfa-3.jpgVystava-J.Bolfa-4.jpg 

 

 La Biennale di Venezia

je již více, než celé století jednou z nejprestižnějších kulturních akcí na světě. Od svého založení, v roce 1895 je zaměřená na avantgardu, propagování nových uměleckých trendů a organizaci mezinárodního dění v současném umění.  Jedná se o světový kulturní „maraton“, který je zahájen Mezinárodním filmovým festivalem, pokračuje Mezinárodní výstavou výtvarného umění a Mezinárodní výstavou architektury přes tradiční Festival soudobé hudby, Divadelní festival, až po Festival současného tance. Letošní, 54. Mezinárodní výstava výtvarného umění začíná 4. června, trvá do 27. listopadu a nese podtitul ILLUMInations. Představí se na něm téměř 90 špičkových umělců z celého světa. Samotná prohlídka výstavy potrvá celé 2 dny. Dvě obrovské hlavní výstavní haly a mnoho dalších výstav a národních expozic po celém historickém městě, to vše v ceně jednoho lístku. Doprava bude zajištěna autobusem Mercedes a cestovat se bude v noci. V ceně je také zahrnuto ubytování v Camping Fusina (http://www.campingfusina.com/en/), místní doprava loděmi a samozřejmě odborný a pedagogický dozor. Stravování bude individuální a není tedy zahrnuto v celkové ceně. Odjezd je naplánován na úterý 25. 10. a návrat na noc z 29. na 30. 10. 2011 (na 27. a 28. 10. připadají podzimní prázdniny). Pro tento zájezd je stanovena spodní věková hranice pro účastníka bez rodičů na 15 let.

 Benatske-bienale-1.jpgBenatske-Bienale-2.jpgBenatske-Bienale-3.jpgILUMINACE---nazev-letosniho-bienale.jpgZaci-ZUS-Valasske-Mezirici-na-namesti-sv.-Marka-v-Benatkach.jpg 

 

Koncert Brněnské filharmonie

Brněnská filharmonie hraje na festivalech a v koncertních síních celého světa. Spolupracuje s věhlasnými dirigenty a hvězdnými sólisty. Z dirigentských osobností jsou to  Jiří Bělohlávek,  Sir Charles Mackerras ,  Serge Baudo, David Robertson ad. Z mnoha desítek sólistů stačí jmenovat Svjatoslava Richtera nebo Gidona Kremera. Filharmonie Brno vyniká nahrávkami v televizi, v rozhlase i na CD. Diskografie orchestru je po 53 letech studiové práce impozantně obsáhlá a zrcadlí jeho repertoárovou orientaci na tvorbu Leoše Janáčka a na hudbu dvacátého století. Sólistou tohoto koncertu bude světoznámý klavírista Garrick Ohlssohn, dirigent: Peter Altrichter

Program koncertu: Milan Slimáček: Symfonický triptych, Petr Iljič Čajkovski: Francesca da Rimini, symfonická fantazie op.32, Joh. Brahms: Klavírní koncert č. 1 d moll op. 15.

Koncert proběhne v Janáčkově divadle v Brně.

 

 Brno_3.JPGUcastnici-Pasu-mladeho-umelce-v-Brne.JPG 

 

 

Kouzelná flétna - opera

Spolu s korunovační operou La clemenza di Tito je Kouzelná flétna posledním Mozartovým jevištním dílem. Skladatel se v ní vrací k formě singspielu, zpěvohry s mluvenými dialogy. Vzápětí po své premiéře v září 1791 se Kouzelná flétna stala obrovským divadelním hitem. V této fantastické opeře se pohádkové a komické prvky snoubí s moudrou filosofií a symbolikou tajuplného zednářského hnutí, jehož byl Mozart členem. Nechte se unést příběhem lásky prince Tamina a princezny Paminy, kteří překonají všechny překážky a zkoušky na cestě za společným štěstím. Inscenace je uvedena v českém překladu Vojtěcha Spurného a v dramaturgické úpravě režiséra Davida Radoka, který před nedávnem navštívil Valašské Meziříčí a jehož otec zde zanechal významný kulturní odkaz. V hlavních rolích se představí Zdeněk Plech, Jaroslav Březina, Simona Houda Šaturová,dále účinkuje orchestr, sbor a balet Národního divadla v Praze, Kühnův dětský sbor, dirigent: Jan Chalupecký. Představení proběhne ve Stavovském divadle v Praze.

 Pas-mladeho-umelce-v-Praze---Statni-opera-3.JPGPas-mladeho-umelce-v-Praze---Statni-opera-2.JPG 

 
 

Divotvorný hrnec - muzikál

Slavný americký muzikál v české úpravě Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Jedná se pravděpodobně o vůbec první americký muzikál uvedený v Čechách. Premiéra Voskovcovy a Werichovy úpravy se konala 6. března 1948 a byla to poslední společná divadelní hra této autorské dvojice. Příjezd českého emigranta Josefa Maršálka a jeho dcery Káči rozpoutá ve Štědré dolině ve státě Missitucky řetězec peripetií, když si Maršálek koupí část pozemku, aby tam mohl ukrýt hrnec se zlatem, který si podle svých slov vypůjčil od jihočeského vodníka. Doufá, že tak zbohatne a obstará věno pro Káču. Hrnec plní přání nad ním pronesená (ovšem pouze tři) a s jeho pomocí jsou ve Štědré dolině napraveny nespravedlnosti mocichtivého senátora Randalla, němá Susan je vyléčena, Čochtan se stane člověkem, Káča se šťastně vdá za sympaticky rebelského Woodyho i bez bohatého věna a její otec se vrátí zpátky sám do třeboňského kraje, kde je jeho domov. Hlavní postavou a pilířem celé hry je vodník Čochtan, kterého Werich tvořil jako postavu psanou pro sebe. Režisérem představení je Lumír Olšovský, jako Čochtan se představí nositel Thálie Norbert Lichý.

 Pas-mladeho-umelce-v-ostravskem-Dome-umeni-2-web.JPGPas-mladeho-umelce-v-ostravskem-Dome-umeni-3-web.JPGPas-mladeho-umelce-v-ostravskem-Dome-umeni-4-web.JPG 

 

P. I. Čajkovskij: Labutí jezero

Poslední cesta vedla do Prahy do budovy Státní opera Praha, kde jsme navštívili nádherné představení klasického baletu Petra Iljiče Čajkovského: Labutí jezero.

 Pas-mladeho-umelce-v-Praze---Statni-opera-4.JPGPas-mladeho-umelce-v-Praze---Statni-opera-2.JPG 

 

 

 

Více informací o projektu Pas mladého umělce na tel. 731 651 363, nebo písemně na snajdrova@zus-vm.cz