Matěj Číp přiveze do Valašského Meziříčí Evropskou premiéru

Matěj Číp přiveze do Valašského Meziříčí Evropskou premiéru

Ve dnech 26. až 30. října se v Kulturním zařízení města Valašské Meziříčí uskuteční 16. ročník Světového cimbálového kongresu, na kterém poprvé v Evropě představí bývalý student Základní umělecké školy Alfréda Radoka Valašské Meziříčí Matěj Číp skladbu Osm nálad pro cimbál a dechový ansámbl, na jejímž vzniku se ve Spojených státech amerických podílel.

Matěj Číp, původem z Hodslavic, se hře na cimbál věnuje již od svých osmi let. Své studium započal na Základní umělecké škole Alfréda Radoka Valašské Meziříčí pod vedením paní učitelky Růženy Děcké. Později absolvoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě, kde navštěvoval hodiny cimbálu uznávaného koncertního cimbalisty Daniela Skály, který taktéž studoval hru na cimbál u paní učitelky Růženy Děcké. Pod jeho vedením konzervatoř v roce 2018 úspěšně absolvoval s čestnými oceněními a byl přijat na studium hudby na Northern State University ve Spojených státech amerických, kde se stal historicky prvním studentem hry na cimbál na vysoké škole ve Spojených státech. V roce 2021 si Číp rozšířil své studijní obzory během studia čínského cimbálu „yangqin“ na nejprestižnější hudební škole v Číně – Centrální konzervatoři v Pekingu, kde studoval jako historicky první Čech a také jako první cimbalista.

Skladba Osm nálad pro cimbál a dechový ansámbl vznikala v době Čípova studia ve Spojených státech, kde při cestách s univerzitním sborem potkal skladatele Antonyho Ploga. Plog byl z cimbálu a jeho zvukovosti naprosto uchvácen a netrvalo dlouho a oslovil děkana univerzity Dr. Kennetha Boultona, který společně s profesorem Dr. Rolfem Olsonem zaštítili vznik skladby Osm nálad pro cimbál a dechový ansámbl. Světová premiéra se uskutečnila 10. dubna 2022 v koncertním sálu Northern State University v Jižní Dakotě.

Anthony Plog napsal: „Když jsem byl poprvé osloven pro napsání skladby pro cimbál a dechový ansámbl, měl jsem jen velmi malou znalost tohoto nástroje. Věděl jsem, jak cimbál využil Kodály ve suitě Hary Janos, a Matěj Číp mi cimbál lehce přiblížil. Zaslal mi desetiminutové video,  ve kterém znázornil mnoho možností cimbálu. Ve chvíli, kdy jsem začal pracovat na této skladbě, jsem si uvědomil, že nebudu psát typický koncert ale raději kus, který by ukázal některé z mnoha možností cimbálu zahrané hráčem Matějova kalibru. Poté, co byla skladba dokončena, dostaly se ke mně zpětné vazby od Matěje, které vedly k dalším revizím. Skladba Osm nálad pro cimbál a dechový ansámbl je ryzí spoluprací mezi skladatelem a interpretem.“

Evropskou premiéru skladby můžete slyšet 26. října ve Velkém sále Kulturního zařízení města Valašské Meziříčí od 19 hodin v rámci zahajovacího koncertu 16. Světového cimbálového kongresu.