Mezinárodní varhanní festival Podzimní varhany letos podesáté

Mezinárodní varhanní festival Podzimní varhany letos podesáté

Tradiční mezinárodní festival Podzimní varhany slaví 10. výročí! Jubilejní ročník přinese nádhernou hudbu a mimořádné zážitky prostřednictvím série několika koncertů. Ty rozezní svými tóny nejen klenbu kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Valašském Meziříčí, ale nově také kostel sv. Zdislavy na Prostřední Bečvě. Unikátní program nabídne sólové koncerty a také mimořádný vzdělávací seminář s americkým varhanním hráčem Nathanem Laube, který zahájí festival svým koncertem v úterý 14. září 2021.  

Festival varhanní hudby pořádaný Základní uměleckou školou Alfréda Radoka Valašské Meziříčí za podpory města Valašské Meziříčí a dárců patří mezi tradiční akce kulturní scény města. Každoročně představuje místnímu publiku špičkové interprety z Česka i zahraničí a ani letos tomu nebude jinak. „Letošní ročník si mimo jiné klade za cíl rozšířit obzory studujícím českým i slovenským varhaníkům, kteří budou mít možnost konzultace své hry v rámci mimořádného workshopu pod vedením proslulého amerického varhaníka Nathana Laube,“ uvádí Josef Kratochvíl, dramaturg festivalu.

V rámci koncertu se letos uskuteční celkem čtyři koncerty. Zahajovací koncert bude patřit již zmíněnému americkému interpretovi Nathanovi Laube, který se představí v úterý 14. září od 18:00 ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie. Ve středu, 15. září, pak proběhne pod jeho vedením vzdělávací seminář, který je otevřen jak aktivním hráčům, tak i pasivním posluchačům. Na dalších koncertech, které se uskuteční v kostele ve Valašském Meziříčí, se v úterý 5. října  od 18:00 představí vynikající varhaník a pedagog Ondřej Mucha spolu se zpěvačkou Gabrielou Němcovou. Závěrečný koncert pak bude patřit skvělé české varhanici Michaele Káčerkové, která publiku zahraje v úterý  26. října v 18:00. Nově proběhne v rámci 10. ročníku také koncert v kostele sv. Zdislavy na Prostřední Bečvě, kde vystoupí v neděli 26. září v 15:00 varhaník a ředitel bratislavské konzervatoře Marek Vrábel a rozezní nově postavený nástroj z dílny varhanáře Jaroslava Stavinohy.

Bližší informace o koncertech festivalu Podzimní varhany 2021 budou zveřejňovány na stránkách školy www.zus-vm.cz. Vstupné na všechny koncerty je dobrovolné. Těšíme se na setkání!

(md)