Sedm statečných ze ZUŠ Alfréda Radoka

Sedm statečných ze ZUŠ Alfréda Radoka

Jedinečný projekt veřejných základních uměleckých škol Zlínského kraje a Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín „Malí velcí filharmonici“ se letos týkal i žáků a pedagogů Základní umělecké školy Alfréda Radoka Valašské Meziříčí. Ti spolu s ostatními žáky ZUŠ z celého okolí nacvičili náročný repertoár, který zazněl v koncertních sálech po celém kraji.

Již druhý ročník mimořádného projektu, pořádán spolkem ZUŠKA? ZUŠKA!, spojuje talentované žáky základních uměleckých škol se členy orchestru Filharmonie Bohuslava Martinů, kteří společně vytváří smíšený orchestr. Ze základní umělecké školy Alfréda Radoka se do projektu nominovalo sedm nadaných žáků: Příleská D., Jelínek V. ze třídy Heleny Hrachové, Jelínek P. a Haiker L. ze třídy Dalibora Pimka, Skalík O. a Pivovarčíková B. ze třídy Ivy Vémolové a Kratochvíl A. ze třídy Magdaleny Kratochvílové. Společné zkoušky a koncerty uvedly děti do prostředí profesionálních hudebních hráčů a ukázaly, jak vypadá život filharmonika. Žáci byli v rámci projektu vedeni nejen svými učiteli, ale také členy orchestru, kteří se stali jejich mentory.

Propojení několika desítek účastníků a nácvik skladeb od předních českých a světových skladatelů, jako jsou P. J. Vejvanovský, A. Vivaldi, J. Haydn, V. Novák, C. Orff, vyžadovaly nejen práci v rámci společných víkendových zkoušek, ale především disciplínu každého zapojeného hráče. Náročný koncertní repertoár zazněl pod taktovkou hlavního dirigenta Tomáše Netopila hned čtyřikrát a to v koncertních sálech ve Zlíně, Uherském Hradišti, Holešově a Kroměříži. Orchestr se stal také součástí národního happeningu ZUŠ OPEN. „Koncerty byly opravdovým zážitkem. Žáci, kteří se do programu zapojili, získali nejen bohaté zkušenosti, ale našli i novou motivaci k hraní a vlastnímu hudebnímu rozvoji. Spolupráce napříč ZUŠ dětem také umožnila navázat nová přátelství“ uvádí Helena Hrachová, která své žáky na koncerty připravovala. Iva Vémolová, která se se svými žáky do podobného projektu zapojila už loni, dodává: „nadšení žáků nejen v průběhu, ale i po skončení projektu bylo ohromné. Když jsem se dozvěděla o Malých velcích filharmonicích neváhala jsem a žáky přihlásila.“ Spolupráce tohoto rozsahu vychovává nejen mladou generaci hudebníků, ale je také obrovskou investicí do budoucího publika filharmonie. My dětem přejeme, aby jejich zapálení pro hudbu neuhaslo a přinášelo jim radost i v budoucích letech.

 sedm-statecnych-1.jpg