ZUŠ Alfréda Radoka: nový školní rok zahájí festivalem Podzimní varhany

ZUŠ Alfréda Radoka: nový školní rok zahájí festivalem Podzimní varhany

Prvního září odstartuje tradiční mezinárodní festival Podzimní varhany. Špičkoví hudebníci z celého světa se valašskomeziříčskému publiku představí v rámci série několika koncertů, kterou odstartují v úterý 1. září 2020. Jedinečný program nabídne nejen sólové koncerty, ale i mimořádný vzdělávací masterclass.

Špičkový festival varhanní interpretace pořádá Základní umělecká škola Alfréda Radoka Valašské Meziříčí letos již podeváté. Jeho počátek byl iniciován úspěšnou rekonstrukcí varhan v meziříčském farním kostele, které nyní splňují ty nejnáročnější standardy koncertního nástroje. Díky tomu přijíždí do Valašského Meziříčí ti nejlepší představitelé varhanní interpretace a improvizace světového formátu. V rámci festivalu se v minulých ročnících představili Edward Landin (USA), Stefanno Pellini (IT), Balázs Szabó (HU), Jaroslav Tůma (CZ), Julian Gembalski (PL) a další.

„Festival Podzimní varhany patří mezi opravdové rarity kulturní scény města, neboť se každým ročníkem společnými silami daří úroveň festivalu přibližovat té mezinárodní, a představovat tak místnímu publiku špičkové interprety převážně ze zahraničí. Letošní ročník si mimo jiné také klade za cíl rozšířit obzory studujícím českým a slovenským varhaníkům, kteří budou mít možnost konzultace své hry v rámci mimořádného workshopu pod vedením světově proslulého Nathana Laube. “ uvádí Josef Kratochvíl, dramaturg festivalu.

V rámci festivalu se uskuteční celkem tři koncerty. Zahajovací koncert letošního ročníku bude patřit americkému profesorovi Eastman school of music v New Yorku a virtuozi Nathanu Laube, který se valašskomeziříčskému publiku představí v úterý 1. září 2020. Na dalším koncertě v úterý 6. října 2020 vystoupí český hudebník Jan Šprta, absolvent Vysoké školy hudebního umění ve Vídni a Baselu, který již řadu let úspěšně působí ve Švýcarsku. Závěrečný koncert pak bude patřit francouzskému varhaníkovi Emmanuelu Arakelianovi, absolventovi studia na prestižní pařížské konzervatoři, který se ve Valašském Meziříčí představí v úterý 27. října 2020. Letošní ročník také uvede mimořádný masterclass, který povede Nathan Laube ve středu 2. října. Vzdělávací celodenní workshop je určen nejen aktivním hráčům, ale také všem zájemcům varhanní hudby, kteří se mohou zúčastnit jako pasivní posluchači.

Všechny koncerty se uskuteční v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Valašském Meziříčí, začátek koncertů v 18:00, vstupné dobrovolné. Bližší informace o koncertech festivalu a vzdělávacím semináři na stránkách školy www.zus-vm.cz.