ZUŠ Alfréda Radoka slaví 80. narozeniny

ZUŠ Alfréda Radoka slaví 80. narozeniny

Meziříčská základní umělecká škola s nejdelší tradicí v regionu letos slaví 80. výročí. Velké slavnosti probíhají v rámci Festivalu ZUŠ Alfréda Radoka, který odstartoval koncertem pěveckých sborů. Nadupaný program vyvrcholí koncertem žáků ZUŠ s Jaromírem Nohavicou v sobotu 15. června v 18:00 v parku u Zámku Kinských.

Historie Základní umělecké školy Alfréda Radoka Valašské Meziříčí sahá až do roku 1939, kdy hudební pedagog Josef Brabec založil v pronajatých prostorech s vypůjčenými klavíry „městskou klavírní a houslovou školu“. První rok navštěvovalo školu 91 žáků a o výuku se postarali 3 pedagogové. Přestože počátky činnosti školy sahají do válečného období, počet žáků i vyučujících se postupně zvětšoval, evidujíce 330 dětí v roce 1945. Postupně se rozšiřovala nabídka nejen hudebního oddělení. V roce 1966 byl zřízen obor výtvarný, o rok později pak obor taneční, jež založila pedagožka Jitka Valachová. V roce 1985 se zasloužila dosavadní pedagožka Bohumila Plesníková o otevření literárně dramatickému oboru. Dnes nabízí škola všestrannou uměleckou výuku 1040 dětem a za dobu své činnosti  dala ZUŠ uměleckého vzdělání několika generacím města Valašské Meziříčí a jeho okolí.

Napříč všemi obory se mohou žáci školy realizovat nejen v individuální výuce, ale i v řadě souborů a orchestrech. Součástí oddělení smyčcových nástrojů je velmi úspěšný Smyčcový orchestr, který od svého vzniku vede paní učitelka Helena Hrachová. I přesto, že jsou někteří členové již absolventy školy, rádi se do orchestru vracejí. Páteční večery patří také dechovému orchestru JazzZušák, který pod taktovkou Jaromíra Kužely nastudovává jazzovou hudbu a své jazzové evergreeny představuje v průběhu roku na mnoha koncertech a na každoročním jazzovém festivalu Mikulášení. Dvanáct let se také škola pyšní souborem bicích nástrojů DRUMATIX, který funguje pod vedením pana učitele Milana Kratochvíla. V rámci hudebního oboru nesmíme opomenout dětský pěvecký sbor MIBIDIZO a jeho mladší sestřičky miniDIZO, Stonožku a Nožku, jejichž zakladatelkou a sbormistryní je Eva Ježíková. Dle jedinečných výsledků patří sbory k nejlepším v republice. Literárně dramatický obor pod vedením Bohumily Plesníkové zase navazuje na odkaz Alfréda Radoka a se svým souborem Mladá scéna II předává radost divadelního umění dál. Pozadu nezůstávají ani tanečníci, kteří již deset let fungují pod vedením Denisy Varga Vašíčkové v rámci skupiny D-company zaměřené na moderní tanec a contemporary.

Nejen zmíněné soubory, ale i další žáci a absolventi školy se se svými vystoupeními připojí k oslavám 80. výročí a představí se v rámci festivalu. Přijďte si je poslechnout na hlavní koncert 15. června, kde vystoupí spolu s Jaromírem Nohavicou. Více informací o lístcích na ww.zus-vm.cz nebo portálu kzvalmez

 FAR-2019-s-casy.jpg