Marek Štrbák a Marcela Lechtová - Podzimní varhany 2022

8.11.2022, 18:00, kostel Nanebevzetí Panny Marie Valašské Meziříčí
Marek Štrbák a Marcela Lechtová - Podzimní varhany 2022

Závěrečný koncert tradičního varhanního festivalu Podzimní varhany, ve kterém Marka Štrbáka doprovodí na příčnou flétnu Marcela Lechtová.

Marek Štrbák

Patří mezi vyhledávané sólové i komorní hráče a věnuje se bohaté koncertní činnosti doma i v zahraničí. Pravidelně spolupra- cuje se Slovenskou filharmonií, Slovenským filharmonickým sborem a Státním komorním orchestrem Žilina. V jeho repertoáru je možné nalézt mimořádně široké spektrum skladeb všech stylových období až po současnost. Speciální místo v něm zaujímají varhanní díla slovenských autorů, která také několikrát premiéroval. V letech 1992 – 1998 vystudoval církevní hudbu a klavír na Košické konzervatoři. Ve Vídni v letech 1998 - 2004 absolvoval studium hry na varhany na Universität für Musik und darstellende Kunst. Ve studiu dále pokračoval v letech 2004 - 2008 na Conservatoire National de Région Strasbourg v rámci „cycle de spécialisation“ a zároveň v mistrovské třídě na Hochschule für Musik und darstellende Kunst ve Stuttgartu. Zároveň do roku 2009 působil jako varhaník a sbormistr v Martinskirche ve Filderstadtě. V letech 2009 – 2014 absolvoval doktorandské studium na Katedře hudby PF UKF v Nitře a v letech 2015 – 2019 umělecké doktorandské studium na Katedře klávesových nástrojů HTF VŠMU v Bratislavě.

Marcela Lechtová

Slovenská flétnistka, která se věnuje hře na moderní i barokní příčnou flétnu. Hru na flétnu vystudovala u Prof. Hansgeorga Schmeisera ve Vídni, Prof. Davide Formisana ve Stuttgartu a magisterský diplom s vyznamenáním získala ve třídě Prof. Erwina Klambauera v Grazi. V roce 2010 debutovala jako sólistka s Mnichovským rozhlasovým orchestrem v živém přenose v Bayersicher Rundfunk pod taktovkou dirigenta Constantina Trinkse. Působila v mezinárodních mládežnických orchestrech San Diego Youth Symphony Orchestra, Wiener Jeunesse Orchester a European Union Youth Orchestra. Je jedním ze zakládajících členů  Středoevropského sdružení pro hudbu, umění a kulturu (CEFMAC), které na Slovensku organizuje pedagogické semináře pro ZUŠ, mistrovské kurzy a koncerty klasické hudby.