Mezinárodní festival PODZIMNÍ VARHANY

26.9.2017 — 8.11.2017
Mezinárodní festival PODZIMNÍ VARHANY

Špičky varhanní interpretace každoročně v podzimních dnech zavítají do Valašského Meziříčí, aby předvedly své umění v rámci Mezinárodního festivalu Podzimní varhany! Ani letošní rok tomu nebude jinak. Tóny varhan se rozezní klenba kostela Nanebevzetí Panny Marie celkem třikrát.

Meziříčskému publiku se nejprve představí talentovaný Pavol Valášek ze Slovenska. Koncert mladého slovenského virtuóza, který bezpochyby patří mezi velké hudební osobnosti, proběhne v úterý 26. září.

Měsíc říjen bude patřit české varhanici Lindě Čechové Sítkové. Tato česká interpretka studovala na Pražské konzervatoři, Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze, ale také ve Stuttgartu. Koncertuje i v zahraniční, například ve Francii, v Německu, ve Skotsku, v Anglii nebo v Rakousku. Získala řadu ocenění, například třetí cenu na prestižním festivalu Pražské jaro. Ve Valašském Meziříčí bude koncertovat 17. října.

Závěrečný koncert patřící polskému umělci se uskuteční 7. listopadu. Daniel Strządała je jeden z nejtalentovanějších mladých varhaníků v Polsku. V minulém roce získal několik zásadních ohodnocení své dosavadní umělecké činnosti. Stal se vítězem Mezinárodní varhanní soutěže „Baroko a romantismus“ v Katovicích a vítězem Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena v Opavě v oboru improvizace a za interpretaci si odnesl 2. cenu. Studuje v Katowicích a je známý hlavně jako improvizátor. Milovníci varhanní hudby se tak mohou těšit na improvizaci na téma zadané z publika.

 

„Díky akci pořádané ZUŠ Alfréda Radoka se v minulých ročnících mohli návštěvníci festivalu setkat s opravdovými špičkami varhanní interpretace,“ říká Kristýna Žlebková z pořádající školy.  „Do města tak zavítal Julian Gembalski, David Di Fiore, Tomáš Thon s Markem Ebenem, Władysław Szymanski a mnoho dalších,“ uvádí dále.

„Myšlenka zrealizovat varhanní koncerty uzrála poté, co meziříčské chrámové varhany prošly za finanční podpory města a kraje náročnou rekonstrukcí, která rozšířila zvukové možnosti nástroje a umožnila tak špičkovou produkci,“ říká dramaturg festivalu Bohumír Kratochvíl. „Letos máme tu čest pořádat již šestý ročník festivalu. Počínaje rokem 2013 se festival stal mezinárodním. Mezinárodní účast je pro nás prioritou i v dalších letech,“ dodává dramaturg.

 

Koncerty začínají vždy v 18:00 v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Valašském Meziříčí. Vstupné na všechny koncerty je dobrovolné. Přijďte se zaposlouchat do tónů varhan, královského nástroje. Bližší informace o koncertech festivalu budou postupně zveřejňovány na stránkách školy - www.zus-vm.cz.