Bludiště světa Jana Nivnického okouzlilo celou Moravu!
Bludiště světa Jana Nivnického okouzlilo celou Moravu!
9.5.2023

Velkému úspěchu napříč celou Moravou se těší žáci MgA. Bohumily Plesníkové ze Základní umělecké školy Alfréda Radoka Valašské Meziříčí s její autorskou hrou Bludiště světa Jana Nivnického, která unikátně mapuje dětství Jana Amose Komenského.

Paní Plesníková je nejen autorkou tohoto jedinečného vyprávění o raném mládí J. A. Komenského, ale vzala si na starost i dramaturgii celého představení. K režii hry si přizvala velice zkušené kolegy, kterými jsou dramaturg, režisér, scénograf a herec MgA. Luděk Richter a známý herec a režisér Igor Stránský, který ve hře zároveň ztvárňuje postavu biskupa Jednoty bratrské Jana Láneckého. Pan Stránský ale není jediným hostem, který se po boku žáků ZUŠky Alfréda Radoka ve hře objevuje. Mimo něj je to ještě František Hlavica, který ztvárňuje postavu Jana Nivnického-Komenského, a pedagog ZUŠ, zpěvák a herec Bc. Daniel Poledňák jako Karel starší ze Žerotína. Divadelní představení doprovází hudba Jana Pieterszoona Sweelincka v podání pedagogů Růženy Děcké (cimbál) a Dalibora Pimka (violoncello).

Premiéra Bludiště světa Jana Nivnického proběhla v rámci Festivalu Alfréda Radoka v roce 2022 ve valašskomeziříčském M-klubu. Největší úspěch sklidila od komeniologů z Uherského Brodu a Přerova, kteří byli váženými hosty premiéry. Druhou zastávkou byl pro mladé herce Svět Komenského ve Fulneku spadající pod Muzeum Novojičínska. Žáci měli možnost hru odehrát v jediné dochované budově, ve které J. A. Komenský nějakou dobu opravdu přebýval. „Obecně o tomto tématu (dětství J. A. Komenského) není mnoho materiálů, paní učitelka zpracovala celý dramatický kus až téměř dokumentárně“, říká Hana Orlitová z Muzea Novojičínska. Třetí repríza hry se odehrála na zámku v Bystřici pod Hostýnem a zatím poslední představení měli mladí umělci v rámci Dnů Komenského v Uherském Brodě. „Představení, které realizovaly děti z vaší školy pod autorstvím paní MgA. Bohumily Plesníkové, bylo úžasné. Paní magistra nejenže výborně skloubila do malého prostoru dětství malého Jana, ale dokázala i režijně velmi moderní a skvěle zvolenou formou vtáhnout do děje jednak protagonisty celé hry, ale zejména diváky, pro které je hra určena“, říká PhDr. Miroslava Poláková, starostka Uherského Brodu, komeniolog.

V květnu se inscenace s mladým Janem skoro po roce vrátila opět do Valašského Meziříčí. Představení se odehrálo 4. května 2023 od 19:30 v kostele Nejsvětější Trojice.