MOVE FEST opět ve Valašském Meziříčí!
tiskové zprávy
MOVE FEST opět ve Valašském Meziříčí!
15.8.2023

Festival současného tance a fyzického divadla MOVE FEST po roce opět zavítá do Valašského Meziříčí. Diváci se mohou těšit na dvě pohybová představení, pohybové workshopy a neformální diskuze Dvě deci o tanci. Letošní ročník MOVE FESTu se uskuteční 15. a 16. září 2023 v centru města Valašské Meziříčí.


Festival na náměstí Valašského Meziříčí odstartuje v pátek 15. září v 17:00 mezinárodní outdoorová performance The Urge Grows, která navazuje na původní německý projekt choreografky Ceren Oran The Urge. Ten vznikl v roce 2020 během koronavirového lock-downu na základě niterné touhy performerů zůstat v pohybu a nepřestávat tvořit. Tato performance kombinuje energií nabité synchronní taneční pasáže s osobitými improvizačními sóly jednotlivých zkušených tanečníků. Jejich dynamiku a měnící se rytmus celého díla určuje pulzující elektronická hudba dlouholetého spolupracovníka Oran a živá improvizace saxofonistky Marcely Kučové.

Sobotní festivalové dopoledne nabídne workshop fyzického divadla, který povede uznávaný slovenský performer Matúš Szegho v Tanečním centru ValMez na ulici Vodní. Na workshop se můžete přihlásit emailem na brachankova@zus-vm.cz, do předmětu napište – Workshop Movefest.

Druhý večer festivalu bude patřit site-specific projektu OK(n)o česko-švýcarského souboru Cie Pieds Perchés, který se uskuteční ve vnitřních i venkovních prostorech zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí. Projekt OK(n)o zpochybňuje naše stávající představy o rozdělení soukromého a veřejného prostoru a napříč nimi se prostřednictvím nového cirkusu, tance a fyzického divadla snaží znovu určit místo pro individuální svobodu.

Přinášíme vám jedinečnou možnost zapojit se do tvůrčího procesu představení Ok(N)o a společně rozhýbat centrum města. Setkáte se s tancem, fyzickým divadlem a párovou i závěsnou akrobacií. Zkoušky na přestavení budou probíhat ve dnech 13. – 16. 9. V případě zájmu se ozvi na email brachankova@zus-vm.cz.

V poslední řadě nesmíme opomenout neformální povídání Dvě deci o tanci, které se uskuteční po obou představeních. V této otevřené diskuzi získáte možnost popovídat si se zkušenými českými i zahraničními performery nejen o právě shlédnutých představeních ale také o tanci a pohybu celkově.

MOVE FEST Valmez 2023 pořádá Taneční Centrum ValMez ve spolupráci s MOVE Ostrava a Základní uměleckou školou Alfréda Radoka Valašské Meziříčí za finanční podpory města Valašské Meziříčí, Ministerstva kultury, Státního fondu kultury, Zlínského kraje a sponzorů. Více informací o festivalu naleznete na www.zus-vm.cz/movefest.