Soutěžní přehlídka Oskárek oživuje tvůrčí nadání mladých filmařů.
Soutěžní přehlídka Oskárek oživuje tvůrčí nadání mladých filmařů.
1.12.2023

V pátek 24. listopadu 2023 se uskutečnil již 9. ročník celostátní soutěžní přehlídky animovaných filmů studentů základních uměleckých škol Oskárek, který tradičně pořádá Základní umělecká škola Alfréda Radoka Valašské Meziříčí.

Malý sál Knihovny Valašské Meziříčí poskytl ideální prostředí pro vyhlášení vítězů, kteří svými hranými i animovanými díly oslnili porotu i diváky. Letošního ročníku soutěže se zúčastnilo 41 filmů studentů základních uměleckých škol z celé České republiky, kteří se prezentovali originálními hranými a animovanými filmy, jež odrážely nejen talent ale i různorodost přístupu k tvorbě samotné.

Soutěž probíhala ve dvou kategoriích, a to Filmová tvorba a Animovaná tvorba, která byla rozdělena na krátké animace a delší animovaný film. Ocenění se dočkala i díla s výrazným výtvarným zpracováním. V kategorii Filmová tvorba se na prvním místě umístili žáci ze studia Scala s filmem Tajná mise, na druhém a třetím místě se umístili žáci ZUŠ Alfréda Radoka s filmy Sen a Zombie. V kategorii krátká animace se na prvním místě opět umístili žáci z brněnského studia Scala s filmem Tomáš Blob, druhé místo připadlo žákům ZUŠ Alfréda Radoka s filmem Zlobivá kočička a na třetím místě se umístili žáci ze ZUŠ Ledeč nad Sázavou s filmem Čistá krása matematiky. První místo v kategorii delší animovaný film patří žákům ZUŠ Alfréda Radoka s filmem Rytíř Matěj. Na druhém místě se umístily hned dva snímky, a to Best buy od studentů pražské Aeroškoly a Silvestrovská loupež žáků ZUŠ Alfréda Radoka. Třetí místo v této kategorii nebylo uděleno.

Porotu letos nadchlo výtvarné zpracování filmů a rozhodla se ocenit několik snímků za výtvarné zpracování. První místo si odnesl film Best buy z dílny žáků pražské Aero školy, na druhém místě se umístili žáci ZUŠ Alfréda Radoka s filmem Rytíř Matěj a třetí místo obsadili žáci ZUŠ Ledeč nad Sázavou s filmem Tasemnice. Všem výhercům gratulujeme!

Soutěžní přehlídka Oskárek nejen zvýrazňuje výjimečnost mladých umělců, ale také ukazuje, že svět animace a filmu má své nadějné budoucí tvůrce, a to právě ve studentech základních uměleckých škol. Hlavní organizátor soutěže Petr Hajdyla říká: „Jsme nadšení, jak se Oskárek každý rok rozrůstá o nové talenty. Ukazuje nám to, že kreativita a vášeň pro umění jsou v našich školách živé a plné energie.“

Oskárka by nebylo možné realizovat bez pomocí dárců a sponzorů, mezi které patří Nadační fond ZUŠ Alfréda Radoka, město Valašské Meziříčí, Robe, Cabot a Deza. Děkujeme za podporu.