ZUŠ Alfréda Radoka součástí programu MenART
ZUŠ Alfréda Radoka součástí programu MenART
11.10.2019

Přes tisíc žáků začalo opět od září navštěvovat výuku uměleckého vzdělávání na ZUŠ Alfréda Radoka Valašské Meziříčí. Čeká je nabitý rok plný tvrdé práce, koncertů a kulturních akcí. Letošní rok však bude výjimečný pro žáky tanečního oboru a pro žákyni oboru výtvarného, Sáru Palackou, kteří byli i se svými pedagogy vybráni do celostátního stipendijního programu mentoringu uměleckého vzdělávání – MenArt.

Roční stipendijní program Nadačního fondu Magdaleny Kožené MenArt dává příležitost talentovaným žákům uměleckých škol a jejich pedagogům s cílem podpořit jejich práci, inspirovat je k výměně zkušeností a motivovat je pro další tvůrčí činnost. Po úspěšném prvním ročníku tohoto výjimečného projektu, který byl zaměřen na obor hudební a výtvarný, dává MenArt poprvé prostor také tanečníkům. Toho využili pedagožky ZUŠ Alfréda Radoka D. Varga Vašíčková a M. Denková, které se s žáky do programu přihlásily. Nakonec byli jako jediní z oblasti tance vybráni a nyní mají možnost spolupracovat s choreografem, tanečním pedagogem a baletním mistrem Národního divadla Janem Kodetem. „Tato spolupráce je obrovskou příležitostí nejen pro nás pedagogy, ale také naše žáky, kteří mohou získat cenné zkušenosti a posunout svůj talent zase o kus dál. Pan Kodet je jedním z předních představitelů současné taneční scény a sdílení jeho přístupů a pohled na tvorbu v neobvyklém rozsahu je pro nás velmi inspirující a obohacující.“ říká M. Denková. Tanečníci však nejsou jediní ze ZUŠ Alfréda Radoka, kteří tuto obrovskou příležitost dostali. Do programu byla také vybrána teprve jedenáctiletá Sára Palacká, která studuje výtvarný obor pod vedením H. Galbavé.  Ta se bude vzdělávat v oblasti ilustrace a grafické tvorby pod vedením výtvarnice Alžběty Skálové, která je známá především pro své autentické akvarelové ilustrace, za něž získala mnoho prestižních ocenění.

Celkově je do letošního ročníku projektu zapojeno devět mentorů a 146 stipendistů z celé ČR, kteří se v průběhu roku potkají hned čtyřikrát. Nyní mají stipendisté za sebou první inspirativní setkání. Výstupy projektu a celoroční spolupráce hudebního, tanečního a literárně-dramatického oboru budou prezentovány v rámci oficiálního programu Pražské jaro 2020. Vernisáž společné výstavy výtvarníků pak proběhne v červnu. A jak říká motto celého projektu. „Za každým výrazným umělcem stojí minimálně jeden osvícený pedagog.“ Proto je nezbytné neustále se rozvíjet, získávat a poznávat nové přístupy, které v rámci předávání zkušeností a znalostí posunou mladou generaci zase o velký kus dopředu.

Fb

více informací o programu na www.menart.cz